Холодне — не холодне
Людство користується таким універсальним інструментом як ніж досить тривалий час, якщо не сказати, що від самого свого зародження і до сьогодення, застосовуючи його для виконання найрізноманітніших завдань.
Відповідно, залежно від специфікації виконуваних завдань, ножам надавалась необхідна форма та габарити. Наприклад, рибальські ножі часто мають невеликий, вузький клинок з нержавіючої сталі, завдяки чому він ідеально підходить для оброблення та потрошіння риби. А мисливські ножі, навпаки, оснащені масивним багатофункціональним клинком, за допомогою якого можна обробити тушу навіть найбільшого звіра. Однак це далеко не всі специфікації ножів, адже існує ще безліч різновидів цього інструменту, наприклад, туристичні або для щоденного носіння (EDC).
Під час вибору будь-якого ножа, чи то невеликий кухонний клинок, чи великогабаритна модель «для виживання», ви напевно зіткнетеся з таким поняттям, як поділ ножів на дві категорії: ті, що відносяться і не належать до холодної зброї.
Як говорить закон, холодною зброєю є предмети, призначені для ураження живої цілі. Ця категорія включає різальні, дроблячі, колольно-різальні, рубаюче-дроблячі та ударні предмети. Таким чином, до списку холодної зброї потрапляють різноманітні ножі (у тому числі й «фінські»), кинджали, кастети, шаблі та телескопічні палиці. А ось вироби, які мають сертифікацію щодо належності до господарсько-побутових аксесуарів, за законом не вважаються холодною зброєю. Наприклад, кухонні ножі, садовий інвентар, елементи туристичного спорядження та інші інструменти, основним призначенням яких є допомога у виконанні будь-якої побутової задачі.
Особливу увагу слід приділити наступним видам ножів, які згідно з «Методикою криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів» від МВС України не вважаються холодною зброєю:
- Спеціальні спортивні та туристичні. До цієї категорії входять усі ножі, призначені для вирішення похідних завдань, а також спортивні та метальні моделі, що застосовуються у спортивних змаганнях або призначені для використання під час активного відпочинку. Сюди можна віднести й ножі для виживання.
- Мисливські. До цієї категорії входять усі обробні, шкіро-знімальні та інші ножі, основним застосуванням яких є спортивне або промислове полювання.
- Предмети декору та сувеніри. Як правило, такі предмети зовні дуже схожі на реальні зразки холодної зброї, проте вони не відповідають за одним або кількома параметрами та здебільшого застосовуються для декоративних цілей як прикраса в побуті, офісу або інших приміщень.
На сьогодні, згідно зі згаданою вище методикою, ніж можна вважати господарсько-побутовим, якщо:
- У нього відсутнє явно виражене вістря. Ця деталь може бути доволі закруглена або замінена будь-яким інструментом, що виключає можливість повноцінного проникаючого удару.
- Кінець вістря леза знаходиться вище лінії обуха на 5 мм і більше за умови довжини клинка до 180 мм.
- Вістря вище за середню лінію обуха мінімум на 10 мм при довжині клинка понад 180 мм.
- Клинок має вигнуту форму, зокрема, якщо лінія обуха увігнута більш ніж на 5 мм за загальної довжини клинка, що не перевищує 180 мм.
- Лінія обуху увігнута не менше ніж на 10 мм при довжині клинка понад 180 мм. Яскравим прикладом може стати туристичний або побутовий ніж типу «Кукрі».
- На клинку є пристосування для спорювання шкір у вигляді заточеного гака на обусі, що знаходиться не далі 1/3 від кінця вістря леза.
- Довжина клинка не перевищує 90 мм.
- Лезо (одностороннє, полуторне або двостороннє) зведено під кутом 70 і більше градусів.
- Середня товщина клинка перевищує 5 мм.
- Відсутнє заточене лезо або різальна крайка при зведених спусках. Цей принцип можна детально вивчити з прикладу такого інструменту як стамеска.
- Загальна довжина руківʼя становить менше ніж 70 мм. Яскравим прикладом можуть бути тичкові ножі з Т або Г-подібним руківʼям.
- Різниця мінімальної та максимальної ширини руківʼя становить не більше 8 мм.
- Поодинока під пальцева виїмка або обмежувач мають розміри не більше 5 мм.
- Якщо є кілька під пальцевих виїмок або обмежувачів, їх глибина і висота відповідно становить менше ніж 4 мм.
- Твердість клинка менше ніж 25 HRC.
- Клинок надпиляно.
- Клинок виготовлений з неміцних матеріалів, які не здатні забезпечити лезу достатню жорсткість (пластик, алюміній).
- Ніж має низьку міцність конструкції, через що такий аксесуар неможливо використовувати для бойових цілей, зокрема для колольно-різальних ударів.
Саме завдяки наявності у вашого ножа хоча б однієї з цих ознак ви можете бути впевнені в тому, що він не належить до категорії «холодна зброя». Однак для більшого спокою та для уникнення проблем із правоохоронними органами, рекомендується мати відповідні сертифікати на всі ножі, якими ви користуєтеся. Такі сертифікати можна отримати в комплекті з ножем після його купівлі або здавши клинок на незалежну експертизу, після завершення якої вам видадуть відповідний документ з повним описом ножа, його характеристиками та висновком.